Indian Art Gallery, Best Indian Artist from accross the Country

Awardees of "Kalaa Spandan National Child Art Talent Awards 2016".

All India Mega Talent Award- Laxmi Nagapuzha- Std-6th- Individual- Thrissur, Kerala

 

Group wise winners:-

Group – A

First Award- Kalaa Spandan Pink Award - Karmanya Khare- Std-Nursery- Delhi Public School, Kolar Road, Bhopal

Second Award- Kalaa Spandan Purple Award - Nivesh Reddy – Std- Sr. Kg- Kalaa Spandan Art Academy, Mumbai & Pradyot Paul- Std-Sr. Kg-A.P. International, Individual, Mumbai

Third Award- Kalaa Spandan Orange Award - Sachi – Std- Sr. Kg- Navrachana Vidyani Vidyalaya, Vadodara

Group-B-

First- Rujal K Ghori- Std-3rd-Hills High School, Surat

Second- Vamakshi Gori- Std-2nd. Kalaa Spandan Art Academy, Mumbai

Third- Srishti Shenoy- Std-3rd- Edify School, Bengaluru

Group C-

First- Hetvi S Thakkar-Std- 4th- Podar World School, Vadodara

Second –Affan Nadaf-Std-5th–Oyster International School, Solapur

Third- P Sri Hansika-Std-4th- AMS P Obul Reddy School, Hyderabad

Group-D-

First- Joydeep Das-Std-8- East-west Model School, Burdwan

Second-  Shivam Shakya-Std-9- Kendriya Vidyalaya, Dogra Lines, Meerut

Third- Asmita Sutradhar- Std-8- Agartala- Dhaleswar-Individual

Group –E-

First- Tanya-Std-10- Kendriya Vidyalaya, Meerut

Second- Payal Moorjano- Std-10, Navrachana Vidyani Vidyalaya, Vadodara

Third- Sri Vishnu- Secundrabad-Std-11, Individual

List of winners for inspirational awards-

  1. A.M.S. P. Obul Reddy Public School, Hyderabad-

     

    A) Bhavya- Std-2nd

    B) V Nuha- Std-3rd

    E) Akshara. G- Std-5th

    F) Ritisha Ganguli- Std-5th

    C) Sahana- Std-6th

    D) Sona Avulu- Std-6th

    G) K. Sasi Samhita- Std-8th

    H) A. Sreemaee- Std-8th

    I) R. Ananya- Std-7th

    2. Art teacher- Manoj Dey, Agartala-

    A) Medha Chakraborty- Std-6th

    B) Tania Das- Std-6th

    C) Sayandip Das- Std-6th

    D) Prajna Bhowmik- Std-7th

     

    3.  Delhi Public School, Kolar Road, Bhopal-

    A) Pranit Anand- Std- Nursery

    B) Diya Parekh- Std-1st

    C) Anvi Jaiswal- Std-1st

    D) Ritvik Agarwal- Std-2nd

    E) Sulakshana Guha- Std-3rd

    F) Anishaa Pati- Std-3rd

    G) Kuhu Kothari- Std-6th

    H) Garvita Srivastava- Std-5th

    I) Rishita Shrivastava- Std-8th

    J) Aditi Singh- Std-8th

    K) Divyanshi Singh- Std-8th

    L) Palak Soni- Std-10th

    4.  East West Model School, Burdwan-

    A) Soham Chakraborty- Std- 3rd

    B) Ahana Kar- Std-Std- 4th

    C) Pradipta Mondal- Std- 4th

    D) Aritra Kr. Pal- Std- Std-5th

    E) Prerna Pandit- Std-6th

    F) Saheli Dutta- Std-6th

    G) Sounak Ghosh – Std-6th

    H) Anjali Banerjee-Std- 6th

    5. Edify School- Bengaluru-

    A) Chandana Natraj- Std-2nd

    B) Hananya Palepu- Std-3rd

    C) Darshini. S- Std-4th

    D) Bhoomika – Std-4th

    E) Dhrov- Std-6th

    F) P Lalithya- Std-6th

    6. Guru Gobind Singh Public School, Bokaro –

    A) Aayush Rai- Std-2nd

    B) Ayush Singh- Std-3rd

    C) Kundan Kr Gope- Std-3rd

    D) Tannu Priya- Std-3rd

    E) Priya Gupta- Std- 4th

    F) Vikarsh Raj- Std-4th

    G) Sahiba- Std-4th

    H) Armaan Kumar- Std-5th

    I) Palakah Kr. – Std- 5th

    7. Hills High School, Surat-

    A) Aayushi Gurnani-Std-2nd

    B) Neev Khambhaliya-Std-3rd

    C) Sana Bhandari- Std-3rd

    D) Hetvi A Cheta- Std-4th

    E) Neel S Patel- Std-4th

    F) Netra H Patel- Std-4th

    G) Taksh P Parmar- Std-5th

    H) Bhavya H Shah- Std-5th

    I) Vridhi Jain- Std-5th

    J) Diya N Diyora- Std-6th

    K) Liza S Sakariya- Std-6th

    L) Sahil Arora- Std-6th

    8. Johnson Grammar school, Hyderabad –

    A) V Rishita- Std-7th

    B) V Sai Vaishnavi- Std-8th

    C) Sireesha Dasari- Std-8th

    D) Varun John- Std-8th

    E) P Jahnavi- Std-8 th

    F) Reni- Std- 8th

    G) P Sarayer- Std-9th

    H) Archana Ramesh-Std- 9th

    9. Kendriya Vidyalaya, Dogra lines, Meerut-

    A) Gargi Tomer- Std-7th

    B) Prachi Rana- Std-7th

    C) Bhumika Singh- Std-8th

    D) Shivani Yadav-Std-8th

    E) Neha Rana- Std-9th

    F) Akshi Tomer- Std-9th

    G) Nikita Singh- Std-9th

    H) Tanya Singh- Std-10th

    I) Akshita Malik- Std-10th

    J) Divyanshi Singh Chauhan- Std-11th

    10. Kalaa Spandan Art Academy, Mumbai-

    A) Harshit Sain- Std-Sr. Kg

    B) Vriddhi Navin- Sr. Kg

    C) Samiya Khan- Std-1st

    D) Rudra Rajak- Std-1st

    E) Shehba Khan-Std-3rd

    F) Tanvi Gupta- Std-3rd

    G) Srey Vachhani- Std-3rd

    H) Vahi Vachhani- Std-3rd

    I) Dev Shanbuag- Std-5th

    J) Putul Sharma- Std-12th

    11. Navrachana Vidyani Vidyalaya, Vadodara-

    A) Taksh Pathak- Std-4th

    B) Dhyan Patel- Std- 4th

    C) Jayveer Panchmatiya-Std-5th

    D) Pearl Shah-Std-5th

    E) Tvisha U Dave- Std-6th

    F) Ayushi Naik-Std-8th

    G) Hiya Thakkar-Std-9th

    H) Pooja C Patil- Std-9th

12. Oyster International School, Solapur-

A) Eshwar Mhetre- Std-1st

B) Yashraj Patil- Std-8th

C) Paras Munoli, Std-7th

D) Ishwar Kassa- Std-7th

E) Prem Bulgande, Std-7th

13. Podar World School, Vadodara-

A) Garima Shah- Std-3rd

B) Eklavya- Std- 4th

C) Yaksh Patel- Std-4th

D) Rahil Patil- Std-5th

E) Hetorth V Bhatia- C

F) Diya A Prajapati- Std 5th

G) Abhirav Nair- 6th

H) Ashlesha Ratnaparkhi- Std-6th

14. Vantage Hall Girls’ Residential School, Dehradun-

A) Manya Khera- Std-3rd

B) Nishita Dey- Std-4th

C) Palchin Rawat- Std-4th

D) Ananya Seth- Std-6th

E) Nandini Javia- Std-6th

F) Shikha Bajaj- Std-7th

G) Harshini Potu- Std-9th

 

15. Adveeka Sriram- S.M. Shetty School- Group-B- Individual

16. Jeet Dey. – Euro School - Group-C- Individual

A) Kalaa Spandan Lion Award winner is Delhi Public School, Bhopal for maximum number of entries.

B) Kalaa Spandan Peacock Award winners are DPS, Bhopal, Johnson Grammar School, Hyderabad, GGPS, Bokaro, Hills High School, Surat & AMS. P Obul Reddy School, Hyderabad.

 

 

child art talent awrd
Powered by VTechis of ETG Consultancy