Indian Art Gallery, Best Indian Artist from accross the Country

Awardees of Kalaa Spandan International Child Art Talent Award- Feb 2018

Group-A

First Prize-Thiyakshwa Suresh Kumar-Individual, Chennai

Second Prize-Tanishi Singh- Mount Litera Zee School, Pune

Third Prize- Liyaana Mehta- Podar World School, Vadodara

Group-B

First Prize- Ruhi Balaji- Inventure Academy, Bangalore

Second Prize- Yash Hudda- Dayawati Modi International School, Meerut

Third Prize- Shradha Suman- Manav Rachna International School, Gurugram

Group-C

First Prize- Yussuf- Oasis International School, Cairo, Egypt

Second Prize- Kyna Chauhan- The Millennium School, Patiala

Third Prize-Tanvi Chinchwade- Art Bugs Drawing Classes, Pune

Group-D

First Prize- - Amandeep Kaur- Holy Heart Presidency School, Amritsar

Second Prize- Hithaishini. V- Mitra Academy, Bangalore

Third Prize- Karvi Raj Sharma- Delhi Public School, Kolar Road, Bhopal

Group-E

First Prize- Songmee Limboo- Scindia Kanya Vidyalaya, Gwalior

Second Prize-Pratishtha Pandey- Gurukul The School, Ghaziabad

Third Prize- B Mohita-Scindia Kanya Vidyalaya, Gwalior

 

Appreciation Awards:- (A, B, C & D are meant for Group)

Art Bugs Drawing Classes, Pune

  1. Pragati Gadekar-C
  2. Sai Tangoonkar-D
  3.  Vabale-D
  4. Rekha Jadhav-E
  5. Palak Karnawat-D
  6. Reetu Tathed-D

Dayawati Modi International School, Meerut

  1. Prakhyati Siroha-B
  2. Aditya Tomer-C
  3. Aryamaan Tejasvi-A
  4. Divya Goyal-C
  5. Khushi Bhati-A
  6. Jeet Singh Dhama-C
  7. Prakhar Singhal-B
  8. Aryaveer Chaudhary-B
  9. Devmay Sharma-B
  10.  Yash Rana-C
  11.  Tanshvi Singh-C

Delhi Public School, Kolar road, Bhopal

  1. Amishi Rawat-A
  2. Divyanshi Parmar-A
  3. Sarvagya Tripathi-A
  4. Vernika Meda-A
  5. Ayazullah Waquar-A
  6. Suryansh Kaushal-B
  7. Somya Raghuwanshi-B
  8. Taani Bhavsar-B
  9. Harshita Ramchandani-C
  10.  Kuhu Kothari-D
  11.  Sulakshana Guha-C
  12.  Nivedita Patel-C
  13.  Priyadarshi Gajbhiye-D
  14.  Aditya Singh Thakur-D
  15.  Nandini Nema-D
  16.  Rishika Rathore-D
  17. Anvi Chanodia-D
  18.  Aryan Saini-D
  19.  Garvita Shrivastava-D
  20.  Khushi Jelkar-D
  21.  Aditi Bhowmik-C
  22.  Abhinandan Jain
  23.  Vedanshi Malviya-C
  24.  Harshi Thakur-C
  25.  Divya Singh
  26.  Prabhav Shrivastava-C
  27.  Shrishti Jha-B
  28.  Aryaveer Choudhary-B
  29.  Avishi Thakur-C
  30.  Jatin Poonia-B

Gurukul The School, Ghaziabad

  1. Shatakshi Tyagi-C
  2. Cherry Chaudhary-E
  3. Dipanshu Kumbar-D
  4. Nishant Yadav-D
  5. Sapna Singh-E
  6. Devanshi Sharma-D
  7. Upasana Tyagi-D
  8. Manya Gaur-E
  9.  Sonali Jetly-E
  10. Priya Manglik-D

Holy Heart Presidency School, Amritsar

  1. Armanpreet Singh-D
  2. Akshat Mahajan-C
  3. Akshit-C
  4. Vani Kapoor-C
  5. Anshika Sharma-D
  6. Barnoor Kaur-D
  7. Simranjeet Kaur-E
  8. Navkiran Kaur-D

Inventure Academy, Bangalore

  1. Pragya Goenka-B
  2. Janani Thoppur-B
  3. Dhanya Rai-B
  4. Avanesh Naik-C
  5. Aiera Gopalakrishnan-B
  6. Tanish Rao-B
  7. Nylah Nalwad-C
  8. Sahil Bongale-C

Manav Rachna International School, Gurugram

  1. Parin Mundra-A
  2. Vanya khatter-A
  3. Saanvi Mahrotra-B
  4. Advay Iyengar-B
  5. Anoushka Pathak-B
  6. Atharv Bhatt-C
  7. Nafiah A. Khan-C
  8. Ambreen Gill-C
  9. Advika Amrunathan-C

Mount Litera Zee School, Pune

  1. Viraj Agnihotri-B
  2. Samved Bind-B
  3. Anwesha Deshmukh-A
  4. Aarush Chakraborty-A
  5. Adamya Singh-C
  6. Daulat Ugale-B
  7. Akshay Vardhamana-B
  8. Bhoomi Potey-B
  9.  Aryana Roy-B
  10.  Nandini Singh-B

Mitra Academy, Bangalore

  1. Tiya Maheswari-B
  2. Aadhrit shetty-B
  3. Soumya Sriram-B
  4. Harinisha-B
  5. Nimrah Nida Khan-B
  6. Shlok S. Rao-B
  7. Parinith D.-B`
  8. Astheek D. S.-B
  9. Chitraksh Jain-B
  10.  Abhinav Dheeraj Bilgikar-B
  11.  Malavika Kiran-C
  12.  Dhyan P-C
  13.  Aadhya R Shetty-C
  14.  Navneet Nayak-C
  15.  Lakshmi Sanjana-C
  16.  Samanvitha-C
  17.  Disha P-A
  18.  Amaan-A
  19.  Harshavardhan-A
  20.  Shyam Kumar-A

Oasis International School, Cairo, Egypt

  1. Nadim-Ali Khadiya-B
  2. Youssof-B
  3. Mariam -Jolie-A
  4. Sahar-Alia Salma- Sarah-B
  5. Xena-A
  6. Mariam-B
  7. Nadine-C
  8. Hussein Khadiya-B
  9. Ezz-Karim Robin-B
  10.  Amr-Laila-B

Podar World School, Vadodara

  1. Mahi Danui-B
  2. Surabhi Bhosikar-B
  3. Swarnadeep Hazra-C
  4. Vaishnavi Yellai-C
  5. Dev P Pawar-C
  6. Mayank Kumar Nawneet-B
  7. Tamseel Jafri-D
  8. Shivansh Gaur-B
  9.  Zainab S Vhora-B
  10.  Jeni Oza-B
  11.  Harsimran Singh-A
  12.  Adi Deo-B

Podar Jumbo Kids, Bangalore

  1. Swakriti Reddy-A
  2. Neharika Padmanaban-A
  3. Saraa Ragunath-A
  4. Peddesugari Lekhasri-A
  5. Adwita Vinay-A
  6. Hrithikesh-A
  7. Yeshaan Ragunath-A

Seth M, R. Jaipuria school, Lucknow

  1. Ananyaa Singhal-C
  2. Purwansika Dutt-C
  3. Anjali Pandey-C
  4. Ritesh-C
  5. Anshuman Singh-C
  6. Rakhi Chaurasia-C
  7. Vikhyat Rathi-A
  8. Hridyansh-B
  9. Gaurav Srivastava-C
  10.  Shriya Dwivedi-C

Scindia Kanya Vidyalaya, Gwalior

  1. Rosal Jain-D
  2. Manshi Jain-D
  3. Kinzong Doma-E
  4. Tarishma Gurung-E
  5. Yashika Patni-D
  6. Angel Agrawal-E
  7. Anushka Garg-E
  8. Shreya Lunial-E
  9.  Chewang Lepcha-E

The Millennium School, Patiala

  1. Mehardeep Kaur-D
  2. Ravleen Kaur-C
  3. Pushkar Jain-B
  4. Japneet-C
  5. Aryan-D
  6. Pahul Preet Kaur-D
  7. Harnoor Preet Singh-C
  8. Amreet Kaur-D
  9.  Rajbir Singh Gill-D
  10.  Pratham Garg-D
  11.  Jaspreet Kaur-C
  12.  Harsirat Kaur-B
  13.  Yuvraj Bhardwaj-C
  14.  Siya Singh-C

Vydehi School of Excellence, Bangalore

  1. Moksha-A
  2. Shree Mawandia-B
  3. Jeevini Manohar-E
  4. Ananya Pandey-C
  5. Chinmay Kamath-E
  6. Abarajithan-E
  7. Sahana-B
  8. Neha R-C
  9. Kaustabh Ramkumar-C
  10.  Nagasree-C
  11.  Sai Hemanshu-A
  12.  Nakshatra-A
  13.  Rishabh-C
  14.  Dhruva Tilak-C

VGN Chinmaya Vidyalaya, Chennai

  1. Indhu Shree P. R.-C
  2. Vishnu Ramesh-C
  3. Jivanthikaa K. K.-C
  4. Deeckshita K.-C
  5. Nishanth D-C
  6. Anwesha J-C
  7. Mirnalini S R-C
  8. Shashvat K P-C

Individual

  1. Sanjana K-A-Chennai
  2. Sai Saramati Kautilya-B-Chennai
  3. Meet Chawla=C-Chennai
  4. Mohammed Bilal Hussain-C-Udupi
  5. K Adhyaa-C-kolkata

 

Awards for School/Institute:-

Kalaa Spandan Lion Award:-First in total numbers of entries-

Delhi Public School, Kolar Road, Bhopal

Kalaa Spandan Lotus Award:-Second in total numbers of entries-

Seth M, R. Jaipuria school, Lucknow

Kalaa Spandan Peacock Award:-Third in total numbers of entries-

 Dayawati Modi International School, Meerut

 

awardees, child art awardees
Powered by VTechis of ETG Consultancy