Indian Art Gallery, Best Indian Artist from accross the Country

Awardees of Kalaa Spandan International Child Art Talent Award- February 2019

Group-A-

First Prize-Sakshan Killa-Class-I-Ram Ratna International School

Second Prize-Abuzar Rizvi-Class-I-Dayawati Modi International School

Third Prize-Sejal Bongale-Class-K2-Inventure Academy

Group-B-

First Prize-Jedidiah-Class-III-Inventure Academy

Second Prize-Yash Hudda-Class-III-Dayawati Modi International

Third Prize-Parthavi Patel-Class-III-My Apple School

Group-C-

First Prize-Vedant Singh Thakur-Class-VI-D.P.S. Kolar Road, Bhopal

Second Prize-Aarthika Paul-Class-V-V.S.P.K. International School

Third Prize-Kyna Chauhan-Class-VI-The Millenium School

Group-D-

First Prize-Linthoi Sapam-Class-VII-Individual-Imphal

Second Prize-Harsheen-Class-IX-Holy Heart Presidency School

Third Prize-Shrey Gupta-Class-VIII-D.P.S. Kolar Road

Group-E-

First Prize-Dhairya Vaidya-Class-XI-Navrachna Vidyani Vidyalaya

Second Prize-Drishti Gautam More-Class-X-Little Angels School

Third Prize-Rishita Shrivastava-Class-XI-D.P.S. Kolar Road

Appreciation Awards-

1. Holy heart presidency School-Amritsar

Sanchita-Class-VIII

Diya Arora-Class-IX

Palak-Class-Class-VII

Varneet Kaur-Class-X

Sagal Preet Kaur-Class-IX

Armaandeep Singh-Class-II

Arshdeep Singh-Class-VI

Sehbaj Singh-Class-VI

Armanpreet Singh-Class-VIII

Saksham Gupta-Class-VI

 2. Dayawati Modi International School, Meerut.

Vanshika Rana-Class-V

Avni Singh-Class-III

Arnav Ahlawat-Class-V

Anshika Gautam-Class-V

Lavanya Dhiman-Class-VI

Atharva Jain-Class-IV

Ojaswi Chauhan-Class-IV

Yash Goswami-Class-III

Divya-Class-V

Daksha Tomar-Class-IV

Aditya Tomar-Class-V

Sanskriti-Class-IX

Myraa Singh-Class-VI

Mohammad Shahid-Class-V

Kanak Thakar-Class-VI

Bhavna Agarwal-Class-VI

Amani Srivastava-Class-II

Tejasvi Singh-Class-III

Khushi Bharti-Class-II       

 3. Inventure Academy-Bangalore

C. Mario Angelus-Class-V

Naisha Ruvala-Class-V

Tanvi Gangwar-Class-II

Anya Patnaik-Class-II

Atharv Mani-Class-K1

Aadya Chandra-Class-K2

Aanika R-Class-V

 4. My Apple School-Vadodara

Samar Patel-Class-V

Shreya Singh-Class-V

Riddhi Dalwadi-Class-I

Kshitij Bhardhwaj-Class-IV

Tanisha Sharma-Class-IV

Saloni Parmar-Class-VI

Mahi Panchal-Class-V

Zakira Patel-Class-VI

Rohan Mishra-Class-III

Bhavya Nagda-Class-II

 5. Navrachana Vidyani Vidyalaya, Sama –Vadodara.

Janvi Vaghela-Class-XI

Yana Savani-Class-VIII

Aarchi-Class-Class-VIII

Jainil Ritesh-Class-VIII

Hetav Makwana-Class-VI

Devardhi Zaveri-Class-V

Laksha Patel-Class-IV

Parth Parikh-Class-II

Dhyani Patel-Class-IV

Pujan Kansara-Class-IX

 6. VSPK International School-Rohini-Delhi

Nirmanyu Baluja-Class-III

Prisha Agarwal-Class-III

Vasudev Khanna-Class-V

Soumya Saini-Class-V

Anant Aggarwal-Class-V

Khushboo Khattar-Class-VIII

 7. Little angel school-Mumbai

Neish Singh-Class-X

Imran Shaikh-Class-X

 8. The Millenium School, -Patiala

Prabhanhad Singh-Class-IV

Eramjot Singh-Class-III

Tejnoor Singh-Class-II

Jatin-Class-III

Harshil Garg-Class-IV

Vagish-Class-VIII

Ravleen Kaur-Class-VI

Pratham Garg-Class-IX

Gulzar-Class-VII

Krishmanjot Kaur Khaira-Class-VI

 9. Ram Ratna International School-Bhayander

Tanvi Khatri-Class-II

Manit-Class-Class-I

Pranjal Rathod-Class-VI

Krishnav Bhutra-Class-III

Vedant Shinde-Class-I

Dhruv Mhatre-Class-Jr. Kg

Niyati Jhunjhunwala-Class-I

Treane D’mello-Class-I

Arini Joshil-Class-II

 10. DPS-Kolar Road-Bhopal

Sonam Jain-Class-V

Samriddhi Tripathi-Class-VII

Vivan Dubey-Class-I

Pallavi-Class-I

Rinzen Ramteke-Class-II

Khushi Telkar-Class-X

Pakhi Gupta-Class-Class-VII

Bhavishya Kushwaha-Class-VI

Sulakshana Guha-Class-VI

Sajal Khare-Class-II

Ameshi-Class-Class-II

Prachi Bathrey-Class-III

Anvi Yadav-Class-Nursery

Jahnavi Soni-Class-Nursery

Atharva Dawar-Class-Nursery

Atharv Kashyap-Class-Nursery

Anishka Agrawal-Class-Prep A

Jamila Kathawala-Class-VII

Abhinandan Jain-Class-VII

Annika Bichpuriya-Class-V

Harshi Thakur-Class-VI

Aditi Bhowmik-Class-VI

Shravika Jain-Class-IV

Preesha Singh-Class-II

 11. DPS-Somvati Devi Shiksha Kendra-Bhapal

Akanksha Batham-Class-IV

Samesh-Class-IV

Vansh-Class-IV

12. Mohammed Bilal Hussain-Individual-Class-V-Udupi-Karnataka

13. R. Jay Harni-Individual-Class-IV-Chennai

14. Liyaana Mehta-Individual-Class-II-Vadodara

15. K. Sujan-Individual-Class-Prep-Kg-Virudhunagar-Tamilnadu

 Awards for School:-

Kalaa Spandan Lion Award:-First in total numbers of entries-D.P.S. Kolar Road, Bhopal

Kalaa Spandan Lotus Award:-Second in total numbers of enties-Dayawati Modi International School, Meerut

Kalaa Spandan Peacock Award:-Third in total numbers of entries-Navrachana Vidyani Vidyalaya, Vadodara.

 

 

 

child art, kalaa spandan child art, awardess, child art awardees
Powered by VTechis of ETG Consultancy